Mentoring na Tour de App

V rámci všech kol chceme soutěžícím poskytnout možnost konzultovat jejich kroky a získat relevantní zpětnou vazbu. A k tomu potřebujeme právě Vás – profesionály z praxe. Zaujal Vás náš projekt, chcete ho podpořit a stát se jeho součástí? Podívejte se, co by konkrétně mentoring obnášel a následně vyplňte registrační formulář.

O čem Tour de App je? 

Jde o soutěž pro středoškoláky ve vývoji webových aplikacích. Chceme ovšem zahrnout nejen programování a kódování, ale všechny aspekty vývoje. V Soutěžním kole tak získávají konkrétní požadavky od fiktivních klientů, Grandfinále naopak zakončí pitchem svého produktu. Pro zažití atmosféry loňského ročníku se podívejte na aftermovie.

 

 

Co od vás očekáváme? 

Hledáme mentory „dvou kategorií“. Pro úvodní schůzky v Soutěžním kole jsou pro nás relevantní znalosti v některé z oblastí projektového a produktového managementu, user experience, či softwarového inženýrství a architektury.

V „implementačním“ mentoringu ocení soutěžící především obecná zkušenost s vývojem a základními principy – jak psát udržitelný kód, jak debuggovat problém... Přínosem tak je každý, kdo se v oblasti IT pohybuje, ať už přímo vyvíjí webové aplikace, testuje, či devopsuje. Z našich zkušeností z loňska není hluboká znalost daného technologického stacku zásadní.

Soutěžící budou mít volnou ruku ve volbě programovacího jazyka a frameworku, společný jmenovatel pro všechny však bude git a docker. Rady a pomoc týkající se dockeru se budou některým účastníkům v Nominačním kole hodit.

 

Měl by být mentor senior? 

Létami prověřené odborníky s radostí uvítáme, mentoring středoškolských studentů je však vhodný i pro juniory a mediory. Sami tak můžete získat první zkušenosti s mentoringem a posunout se ve své kariéře dále. Nejen pro naše soutěžící může být Tour de App zajímavý bod do životopisu :).

 

Co o nás říkají loňští Mentoři? 

„Zapojení do Tour De App v roce 2022/23 mi připomnělo jak důležité je věnovat se práci s mladými lidmi. Vyzkoušel jsem si jaké to je vysvětlit význam UX studentům, kteří o něm nikdy neslyšeli. Měl jsem možnost účastnit se finále a pomoci k úspěchu finalistům - víc jak stovce nadšených mladých programátorů, z nichž mnozí před začátkem soutěže vůbec netušili, že by je programování mohlo bavit. Perfektně připravená akce a celková atmosféra během soutěže mi znovu připomněly, že to co dnes musíme udělat pro mladé je nejen je něco naučit, ale zejména je inspirovat – aby v práci v technických oborech uviděli přínos a smysl – tak jak jsem jej kdysi uviděl sám, když jsem se v 15 učil programovat. Tour de App tomu rozhodně pomáhá a jsem rád že mohu být u toho.“  – Martin May, mentor v 1. ročníku Tour de App

 

Jak konkrétně bude mentoring probíhat? 

Konkrétní forma mentoringu se v různých fázích soutěže liší. Není nutné se zapojit ve všech, můžete si vybrat ty, které Vám vyhovují. 

 

Soutěžní kolo
12. 2. – 1. 3. 2024 | Online

Soutěžní kolo potrvá tři týdny, během kterých se naši soutěžící budou intenzivně věnovat vývoji aplikace na základě komunikace s fiktivním zákazníkem. V prvním týdnu absolvuje každý tým povinou schůzku s jedním z mentorů. Cílem této schůzky bude naplánování rozvržení práce, přístupu k vývoji aplikace a diskuze nad správnými otázky pro fiktivního zákazníka.

Navíc budou mít týmy možnost zarezervovat si dvě 15 minutové schůzky zaměřené na řešení konkrétních implementačních problémů.

Nad rámec těchto schůzek budou mít soutěžící možnost klást otázky a řešit problémy ve veřejných místnostech na Discordu.

Odhadovaná časová zátěž

30 minut / tým v rámci povinné "project management" schůzky

90 minut / tým v rámci nepovinných "implementačních schůzek" (2 x 15 minut + 60 minut samostatného debuggingu / kódové archeologie)

Dle Vašich možností v rámci řešení problémů na Discordu

Grandfinále 
22. – 24. 3. 2024 | Fakulta informatiky Masarykovy univerzity

Až 30 nejlepších týmů postoupí do prezenčního Grandfinále. Potkejte se s nimi a buďte jim k dispozici a připraveni pomoct s řešením jejich úkolů.

Odhadovaná časová zátěž

Sobota 22. března od 8.00 do neděle 24. března 14.00

 

Nominační kolo
30. 10. 2023 – 21. 1. 2024 | Online

Je na řadě jako první, ale uvádíme ho až zde. Mentoring v něm totiž bude nejméně strukturovaný. Soutěžícím dáme možnost se ptát na dotazy ve veřejných místnostech na Discordu, mentoři na ně budou moct dle svých časových možností odpovídat. 

Odhadovaná časová zátěž

Dle Vašich možností v rámci řešení problémů na Discordu

 

Mentoring po soutěži
duben 2024 – září 2024 (na individuální bázi) | Online

Nabídněte nejlepším týmům možnost dlouhodobého individuálního mentoringu, zaměřeného na rozjezd jejich vlastní aplikace či projektu. Podmínky mentoringu a případné téma si domluvíme dle Vaší kapacity. Po skončení soutěže dostanou výherci přehled o zapojených mentorech a na základě umístění se na spolupráci s daným mentorem, tedy Vámi konkrétně domluví.
Studenti tak dostanou možnost znalosti získané v Tour de App dále aplikovat a rozvíjet.

Odhadovaná časová zátěž

25 hodin v průběhu 6 měsíců

 

Mentoring organizačního týmu
záři 2023 – dokud nás to bude bavit | Online

My organizátoři projektu Tour de App jsme také studenti – jak vysokých, tak středních škol. Pro nás je stejně jako pro naše soutěžící důležitá zpětná vazba a možnost konzultace. Rádi si vyslechneme vaše připomínky k celkové koncepci projektu, představíme vám naše vzdělávací materiály a oceníme code review našeho odevzdávacího a testovacího systému.

Odhadovaná časová zátěž

Dle individuální domluvy

 

Chci se zapojit, co mám udělat?

Vyplňte registrační formulář a my Vás budeme obratem kontaktovat.